Koupací sezóna skončila a co s bazénem v zimě? Pokud chceme, aby nám bazén i příští sezónu spolehlivě sloužil, je potřeba jej správně zazimovat. Nejdůležitější je, aby bazén byl zazimován před příchodem prvních mrazů. Pokud by se zazimování příliš uspěchalo a voda v bazénu by byla ještě příliš teplá, mohlo by docházet k nadměrnému množení bakterií a řas. V případě pozdního zazimování by mráz mohl bazén a jeho příslušenství poškodit.
Důležité je abychom odstranili všechny nečistoty z hladiny i ze dna bazénu. Bazén vyčistěte pomocí síťky a bazénového vysavače. Nezbytné je pročistit také filtraci. Před zazimováním by měla mít voda optimální pH a je potřeba zkontrolovat také množství chlóru. Po ošetření vody začneme se snižováním hladiny, tak aby hladina sahala pod skimmer a po zamrznutí nemohl led poškodit trysky, protiproud, světla a další prvky v bazénu. Skimmer očistíme, stejně jako stěny bazénu na hladině i pod ní, odpojíme hadice, čerpadlo a všechny vodní rozvody důkladně odvodníme. Do trysek v bazénu se nainstalují gumové zátky, které zabrání jejich poškození, pokud by se hladina vody díky velkým srážkám zvedla, mohla by při příchodu mrazů poškodit trubky vedoucí od trysek k filtraci.
Následně je potřeba odpojit další příslušenství bazénu, vyfouknout vodu z hadic, vypustit vodu z čerpadla i filtrace. Vodu v bazénu je potřeba chemicky ošetřit některým z přípravků vhodných k zazimování, který zabrání vzniku usazenin a množení řas.
Všechny odmontované součásti uložíme na jedno nejvhodnější místo, na jaře nemusíte pak hledat každou součást. Do bazénu vložíme dilatační plováky, stejně mohou posloužit i PET láhve naplněné pískem, které zabrání zmrzlé vodě v poškození stěn bazénu. Nemáme-li zastřešení bazénu, bazén zakryjeme plachtou, abychom vodu ochránili před spadaným listím a dalšími nečistotami.