Kritéria pro správný výběr bazénu

Způsoby využívání bazénu

Jestliže jste se rozhodli pro realizaci bazénu, je nutné si uvědomit, že jen tím to nekončí. Je nezbytné se zamyslet nad vhodným typem bazénu, kdo a jak bude bazén užívat, co od bazénu očekáváte. Bazén je dlouhodobá investice, proto je důležité jeho výběr neuspěchat.

Bazény vám umožňují aktivní formu oddechu. Plavání zvyšuje fyzickou kondici, přispívá k podpoře posily převážně zádového svalstva a zároveň je velmi efektivní při snižování hmotnosti. Bazén je ale také ideálním místem pro vybití nadměrné energie vašich dětí. Bazén může být současně místem, které můžete kromě klasického plavání a dětských radovánek proměnit například ve sportovní hřiště zejména pro míčové hry jako např. vodní pólo.

Bazén je možno vybavit velkým množstvím funkčních doplňků jako je např. protiproud, který vám poslouží jako tréninkový nástroj, ale také jako skvělý masér.

Volba správného typu bazénu

Nejlevnější bazény jsou bazény nadzemní. Tyto bazény jsou však pouze dočasným řešením a je nutné počítat s tím, že se s tímto bazénem budete muset po čase rozloučit, případně vynaložit nemalé finanční prostředky na jeho opravy. Tyto bazény mají velké dispozice k poškození a degradaci materiálu. V neprospěch volby tohoto typu bazénu hovoří i to, že vám svojí nevzhlednou konstrukcí naruší vzhled okolí vašeho domu a prostředí Vaší zahrady.

Další nemilé překvapení vás bude čekat při zastřešování nadzemního bazénu. Takovéto bazény se obecně podstatně hůře zastřešují než bazény zapuštěné do země. Navíc investice do zastřešení u nadzemního bazénu je mnohem vyšší než u bazénu zapuštěného.

Dražší, ale mnohem kvalitnější variantou jsou zapuštěné bazény (plastové, sklokeramické nebo fóliové). Životnost mají několikanásobně vyšší a prostředky, vložené do případných oprav, jsou zcela minimální. Výhodou je i to, že si tyto bazény můžete libovolně rozšířit instalací funkčních doplňků,jako jsou např. reflektory, protiproud, vestavné schodiště atd. V případě, že se rozhodnete takovýto venkovní bazén zastřešit, Vaše situace je mnohem jednodušší než v předchozím případě. K výběru se nabízí široká škála modelových řad a designů zastřešení.

Vhodné umístění bazénu

Tvar, velikost a rozměry bazénu se odvíjí od prostorových možností. Proto je potřeba si ujasnit, kde přesně má být bazén umístěn. Současná technologie výroby bazénu umožňuje umístění bazénu i do svažitého terénu. Bazény mohou být i jen částečně zapuštěny do země.

Při výběru ideálního prostranství pro váš bazén je důležité také počítat s několika technickými detaily. Je nezbytné vyčlenit prostor pro umístění technologie. Doporučuje se její umístění v bezprostřední blízkosti bazénu. Také nesmíte zapomenout na zajištění přívodu elektrické energie popřípadě přívodu vody pro napouštění bazénu.

Bazén je ideální umístit na slunné místo. Nejlépe tam, kam sluneční paprsky dopadají celý den. V takovém případě si můžete být jisti, že nebudete muset utrácet za ohřev bazénu. Také se budete moci opalovat a relaxovat na lehátku na vodní hladině Vašeho bazénu. Rovněž je vhodné myslet na stinný kout, kam se budete moci uchýlit v případě velkého horka.

Výběr správné velikosti bazénu

Volba velikosti bazénu závisí na několika faktorech: za jakým účelem bude bazén využíván, kdo bude bazén využívat, jaké jsou plánované prostory pro umístění venkovního bazénu a jaká výše finančních prostředků se bude investovat do jeho výstavby.

Významnou roli při volbě velikosti bazénu sehrává i životní styl a množství času plánované pro využívání bazénu. Kupříkladu bazén s menšími rozměry a s nainstalovaným vestavným protiproudem uspokojí i náročnějšího plavce. Ovšem v případě, že chcete bazén využívat společně s rodinou a dětmi, eventuálně s příbuzenstvem a při horkých letních dnech u něj budete pořádat posezení s přáteli, bude lépe zvolit bazén větších rozměrů, který bude pro dané účely plně vyhovovat.

Výběr vhodné hloubky bazénu

Při volbě parametrů bazénu je třeba počítat i s jeho dostatečnou hloubkou. Obvykle se na našem trhu objevují bazény standardní hloubky 1,2 nebo 1,5 metru. Plánujete-li bazén využívat dětmi a dospívající mládeží, která má v oblibě skoky do vody, je ideální volbou bazénová hloubka 1,5 metru. Při hloubce 1,2 metru však můžete počítat s rychlejším ohřevem vody v bazénu a tato hloubka je také komfortnější v případě, že máte děti předškolního věku.

Výška vodního sloupec je obvykle o 10 cm nižší než hloubka bazénu. Pro variabilní volbu výše hladiny vody v bazénu Vám umíme nabídnout možnost instalace 2 skimmerů. Oba mohou být pevně instalovány na bazén nebo je jeden tzv. závěsný tudíž demontovatelný. Toto Vám umožní mít ve 150 cm hlubokém bazénu např. jen 120 cm vody.

Správný tvaru bazénu

Současné materiály používané pro výrobu zejména venkovních bazénů jsou na takové technologické úrovni, že umožňují výrobu takřka libovolného tvaru. Pochopitelně, že každý design má své výhody a nevýhody.

Klasický oválný, obdélníkový či kruhový bazén ocení asi každý, kdo má zájem o funkční bazén a není nakloněn přílišné extravaganci nebo modernímu pojetí designu. Naopak bazény v podobě např. ledviny, osmičky a dalších netradičních tvarů Vám mohou poskytnout překvapivě velkou vodní plochu i při zdánlivě nepříznivých prostorových podmínkách. Takový venkovní bazén se může stát designovou dominantou vaší zahrady.

Ovšem i běžný tvar bazénu lze ozvláštnit a dodat mu tak punc jedinečnosti. Kupříkladu instalace schodiště v laguně, volba jiného rádiusu v jednom rohu bazénu nebo relaxační lavice. To vše a mnoho dalších různých kombinací dokáže narušit fádní vzhled klasického oválu nebo obdélníku.

Nezbytné příslušentsví k bazénům

Bazénové doplňky členíme na několik podkategorií. Mezi tzv. funkční prvky počítáme takové doplňky, které neovlivňují funkčnost bazénu, ale podstatně Vám ulehčí péči o bazén a bazénovou vodu (automatické dávkovače, bezchlórové úpravy, tepelná čerpadla).

Do další skupiny těchto funkčních doplňků se řadí komponenty, které Vám zpříjemní čas strávený u bazénu i samotné koupání jako např. protiproudy, reflektory, masážní trysky apod.

Další skupinou příslušenství jsou doplňky bez nutnosti instalace. Patří sem bazénové teploměry, bazénové vysavače od manuálních přes poloautomatické až po automatické a mnoho dalších užitečných komponentů. Nezbytností, která by neměla chybět u žádného nezastřešeného bazénu, je solární plachta a plachta zimní.

Solární plachta je jednak určena k zamezení vniknutí nečistot do bazénové vody a dále zabraňuje tepelným ztrátám během noci. Za příznivých povětrnostních podmínek částečně ohřívá vodu Vašeho bazénu. Silnější neprůsvitná zimní plachta zabraňuje množení řas a v jarním období výrazně usnadňuje uvedení bazénu do provozu. Pozor, žádná tato plachta není určena jako zábrana pádu do bazénu.

Bezpečný provoz bazénu

Plachta jako zabezpečení Vašeho bazénu je zcela nedostačující. Při budování či provozu bazénů se můžeme setkat s celou řadou tzv. pasivních ochranných prvků. Mezi ně patří např. bezpečností zábradlí nebo elektronický hlídač hladiny, signalizující pád do bazénu. Tyto doplňky slouží pouze jako podpůrné prostředky a v případě malých dětí je nejlepší bazén zastřešit.

Povrch bezprostředních prostor kolem vnějšího bazénu je možno zařadit mezi bezpečností rizika, které je třeba vést v patrnosti při terénních úpravách kolem bazénu.

Trh poskytuje širokou paletu materiálů, ze kterých lze vhodně volit při těchto úpravách. Ať již vaše volba padne na dřevo, tropické terasové desky, umělý kámen, pískovec nebo dlažbu, je vhodné vybrat materiál s dostatečnou protiskluzovou úpravou. Povrch kolem bazénu se díky nacákané vodě během chvíle změní v nebezpečné kluziště a není radno ani toto nebezpečí podceňovat.

Výběr zastřešení bazénu

Zastřešení bazénů je investice, která vám přináší řadu nesporných výhod: prodloužení koupací sezóny, snížení nákladů na vytápění, minimalizace rozsahu údržby a zejména pak bezpečnost vně i uvnitř vašeho bazénu.

Bezpečnost zastřešeného bazénu

Bezpečnost je hlavním důvodem pro volbu zastřešení bazénu. Přední výrobci opatřují svá zastřešení mnoha bezpečnostní prvky, které znemožňují dětem manipulovat s jednotlivými prvky zastřešení. Investice do takovéhoto produktu je bezesporu tím nejlepším, co můžete udělat pro snížení rizik a zvýšení bezpečnosti svých dětí a domácích mazlíčků během pobytu u bazénu.

Prodloužení koupací sezóny

Prodloužená koupací sezóna pro naše klimatické podmínky, které umožňují koupání v nevytápěném a v nezastřešeném bazénu maximálně 3 měsíce v roce, je vhodné zakoupit a instalovat zastřešení, které Vám radost a potěšení z pobytu u bazénu prodlouží. Provoz bazénu se díky zastřešení neomezuje a ani nedochází k markantnímu ochlazení vody během období zhoršeného počasí a tím lze koupací sezónu prodlužit na období od dubna do října.

Snížení nákladů na provoz bazénu

investice do kvalitního zastřešení se vyznačuje dobrou návratností. Kupříkladu zastřešení s výplní z polykarbonátu částečně nahrazuje solární ohřev. Proti bazénu bez zastřešení je teplota vody v průměru o 8°C vyšší. Rovněž se snižují vynaložené finanční prostředky a čas věnovaný údržbě bazénu a bazénové vody.

Kvalitní zastřešení zároveň zabraňuje drobným nečistotám, jako jsou popílek, pyl a prach, kontaminovat ve velké míře bazénovou vodou a tím zhoršovat její kvalitu a podporovat nežádoucí vznik řas a bakterií.

Zásady správné péče o bazén

Každý bazén je nutné udržovat. Vhodné doplňky a funkční prvky vám péči o bazén velmi usnadní a sníží tak vaši přímou účast na údržbě bazénu.

Čistota bazénové vody se dá zajistit např. kombinací následujících prvků, které se vám o její údržbu postarají de facto sami: filtrační zařízení s cirkulačním čerpadlem + bezchlórová úprava vody.

Vlastní povrch bazénu se pak udržuje pomocí vysavače, který odstraňuje ze dna hrubé nečistoty. Vysavače si můžete vybrat od manuálních až po zcela automatické, které jen vpustíte do bazénu a které si samočinně jezdí a tím čistí váš bazén.