Údržba vody v bazénu

Údržba vody v bazénuDnes již není potřeba na začátku každé sezóny napouštět novou vodu do bazénu, pokud se správně postaráte o tu loňskou vodu a můžete se v ní bez obav koupat i další sezónu. Použití chemie se ovšem nevyhnete. Nejprve je potřeba vyčistit stěny a dno bazénu. Dno a stěny bazénu můžete čistit pomocí kartáčů, nebo bazénových vysavačů ručních, poloautomatických, nebo automatických. Po vyčištění se dopustí vodou 10 cm pod okraj bazénu. Dále se osadí a zapojí filtrační zařízení.

Kvalita vody ke koupání

Základem zajištění čisté vody je přesné měření jejích parametrů pomocí testerů. Ideální je udržovat hodnotu pH vody v bazénu v hodnotách od 6,8 po 7,4. Je-li pH pod úrovní 6,8 přidává se přípravek s označením pH plus, pokud je vyšší než 7,4 dávkuje se pH minus. Je potřeba sledovat také tvrdost vody, ideální hodnota je 10 až 19 stupňů. Při vyšších hodnotách je dobré použít stabilizátor tvrdosti, který vyváže nežádoucí minerály způsobující různá zabarvení vody a zákaly.

Bazénová chemie

V průběhu sezóny používáme chlórové a bezchlórové přípravky. Hladinu volného chlóru a aktivního kyslíku lze měřit pomocí papírových testů. Předností bezchlorových, tedy kyslíkových přípravků je, že voda není cítit po chloru, nedráždí oči ani sliznici. Nevýhodou může být nutnost přesného a pravidelného dávkování a vyšší cenová relace. Při použití chlorových přípravků na začátku sezóny použijte přípravek s označením chlor start. Pro další údržbu bazénové vody používejte chlorové tablety, maxi nebo mini, podle velikosti bazénu.

Kalná voda v bazénu

Pokud je voda kalná i přes správné hodnoty pH i chlor, je nutné ji vyčistit takzvaným vyvločkováním. Do bazénu se přidá speciální vločkovač, díky kterému se začnou mikroskopické částice skupit ve větší vločky, které se následně odstraní. Pokud žádná chemie, ani pískový filtr nepomáhá k čisté vodě, vodu je potřeba vypustit, napustit novou a poradit se s odborníkem.